Začnite svoj deň kávou a doprajte si obľúbenú kávovú zmes podľa vašich predstáv. Ranné vstávanie sa stane ľahším a s kvalitnou kávou začínate každý deň na jednotku! Tento nápoj sa skvelé hodí ku akýmkoľvek raňajkám a tak si ho nemusíte odopierať. Nie len tak bezdôvodne je káva nazývaná „čiernym zlatom“, pretože pre nás predstavuje záchrancu pred náročným dňom, či po jeho skončení. Má priaznivé účinky na organizmus a každý z nás si vie nájsť ten správny druh práve pre seba.

Väčšina z nás si kávu pripravuje doma, poprípade v práci a to znamená, že rozhodnutie o kúpe kávy ostáva na nás. Je pre nás pohodlnejšie zabehnúť si do kaviarne a neriešiť jej prípravu, no nie vždy na to máme dostatok času a financií. Práve preto sme nútený kávu nakupovať v bežných predajniach, no zvyčajne sa strácame v tom, ktorú si z množstva ponúkaných zvoliť.

Musíme si priznať, že pre množstvo z nás je rozhodujúca práve cena, čo nie je vždy tá najlepšia voľba. Ak ste už ochutnali kvalitnú kávu, určite viete, že sa do nej oplatí investovať. Poďme sa  spolu pozrieť na to, aké druhy káv poznáme a podľa čoho si môžete aj vy, vybrať kávovú zmes presne podľa druhu kávy akú máte najradšej.

https://1day.sk/commerce/manager/imgs/1206.jpg

Poznáte základné druhy kávy?

Predstavte si, že prídete do kaviarne a vidíte nespočetné množstvo druhov kávy. Nastane chvíľa kedy si máte vybrať, ale vy neviete akú si zvoliť a aký je medzi nimi rozdiel. Rozoznáte ešte základné druhy ako espresso, capuccino, či Latte. No hovoria vám niečo aj názvy ako Americano, Au Lait, Macchiato, Flat white, či Mocha? V dnešnom článku si charakterizujeme základné druhy kávy a to Espresso, Americano, Capuccino a Caffe Latte. V ďalších článkoch sa podrobnejšie pozrieme na menej známe druhy kávy, ktoré už boli spomenuté vyššie. Na nasledujúcom obrázku si môžete všimnúť spôsob ich prípravy.

https://1day.sk/commerce/manager/imgs/1211.jpg

Espresso

Bez toho aby sme začali „klasikou“ akou je espresso, to určite nejde, keďže patrí medzi tie najznámejšie. Espresso sa pripravuje z 30 ml kávy extrahovanej približne 20 až 30 sekúnd pod tlakom 9 barov. Pri Espresse, rozlišujeme taktiež ďalšie druhy a to Ristretto, Doppio a Lungo. Ristretto predstavuje v podstate menšie espresso s objemom 20 ml a vyznačuje sa menej horkou chuťou. Pre tých, ktorý si radi vychutnajú veľkú šálku kávy je tu Lungo. Ide o espresso zaliate horúcou vodou v pomere 1:1. Tí, ktorí potrebujú poriadnu dávku energie si radi doprajú doppio, čo predstavuje dvojité espresso. 

https://1day.sk/commerce/manager/imgs/1208.jpg

Jednou veľmi zaujímavou kávovou zmesou práve pre prípravu Espressa je Lucaffé Blucaffé , ktorá je namiešaná majiteľom a to pánom Gian Lucca Venturelli. Táto zmes obsahuje vášeň, chuť a tajomstvo, čo je ideálna kombinácia pre vašu kávu. Zmes vznikla z rozličných zŕn, ktoré pochádzajú z tropických oblastí a taktiež kávy – Jamaica Blue Mountain.

Americano

Tento druh kávy je taktiež spojený s klasickým espressom, akurát je tu rozdiel v pomere vody a kávy. Pri tejto káve je pomer  1:5 a teda 1 diel espressa a 5 dielov vody. V kaviarni by ste mali mať možnosť sami si doliať toľko vody, koľko si predstavujete a tak si „vytvoriť“ kávu podľa seba. Stretnúť sa môžete aj s tým, že budú vodu nalievať priamo pred vami a opýtajú sa vás koľko jej chcete mať.

Ideálnou kávou na prípravu americana alebo aj espressa je káva Vergnano espresso , ktorá je typickou talianskou kávou. Obsahuje 85% Arabiky a 15% Robusty a preto je ideálnou na celodenné popíjanie. Kvalitná chuť tejto kávy je dosiahnutá pomalým a starostlivým pražením, vďaka čomu má nezameniteľnú arómu.

Capuccino

Capuccino radíme svojou veľkosťou ku stredne veľkým kávam, keďže jeho objem sa pohybuje od 150 do 180 ml. V súčasnosti existuje mnoho variant prípravy Capuccina, no pôvodne bolo charakteristické 2 cm vrstvou peny „posadenej“ na horúcom mlieku. Dnes už sa skôr stretnete s mikropenou, ktorá je previazaná s mliekom. Pri tomto druhu kávy sa v súčasnosti stretávame aj s rôznymi príchuťami a tak si získava čoraz väčšiu obľubu. Väčšinou máte možnosť si vrch capuccina posypať kakaom alebo škoricou, čo vytvára ešte lepšiu chuť tohto nápoja.

Káva Kimbo Espresso Napoletano je ideálna na prípravu capuccina, či caffe latte. Je to vďaka ideálnej kombinácii Arabica 80% a Robusta 20%. Ďalšou skvelou kávou vhodnou na prípravu Capuccina je Lucaffe YOUR EXCELENT BREAKFAST .Charakteristická je svojou ovocnou chuťou s náznakom horkej čokolády a hustou penou. Už jej názov prezrádza, že je skvelým spoločníkom ku raňajkám.

https://1day.sk/commerce/manager/imgs/1209.jpg

Caffe Latte

Caffe Latte je ako stvorené pre milovníkov kávy s mliekom. Svojím objemom je väčšie ako capuccino a má až okolo 250 ml. Táto káva sa zvyčajne podáva do veľkej šálky s „uškom“ a niekto si ju môže zameniť s kávou „Latte Macchiato“, ktoré je podávané väčšinou v sklenenom vysokom priesvitnom pohári. Môže sa vám zdať, že rozdiel v šálke je nepodstatný, no „kávičkari“, tento rozdiel podstatne cítia. Caffe Latte  je taktiež pripravované  s rôznymi príchuťami, poprípade je možné ho pripraviť so sójovým alebo dokonca kokosovým, či mandľovým mliekom.

Na prípravu tohto nápoja je ako stvorená káva Lucaffé MAMMA LUCIA od severotalianskej pražiarne Lucaffé. Je ideálnou na prípravu capuccina, či latte a vhodná ku sladkým raňajkám. Zmes je tvorená arabika 40% a robusta 60% a vyznačuje sa sladkastou chuťou. Káva L´Or Classique je taktiež vhodná pre milovníkov mliečnej kávy ako je Caffe Latte. Charakteristická je svojou ľahkou kyslosťou a intenzívnou chuťou. Ocenia ju najmä milovníci stredne silnej kávy a poteší svojou nezameniteľnou arómou.

Pokračovať na článok 2

11.99 €
Skladom
6.99 €
Skladom
6.99 €
Skladom
6.99 €
Dostupné v predajniach
V eshope na objednávku
6.99 €
Dostupné v predajniach
V eshope na objednávku
8.99 €
Nie je skladom
18.99 €
Nie je skladom
18.99 €
Nie je skladom
19.99 €
Skladom