Filtrovaná káva

V dnešnom článku ostaneme pri kávach a povieme si niečo viac o filtrovanej káve a o spôsobe jej prípravy. Pozrieme sa na to, aký druh kávy sa hodí na jej prípravu najviac a na čo si musíme dávať pozor. Filtrovaná káva je veľmi obľúbená práve pre svoju chuť a je vhodná na prípravu doma. Postupom času  sa naučíte ako postupovať a vyhnete sa aj prípadným chybám.

Veľa z nás si doma pripravuje instantnú kávu, práve pre rýchlosť jej prípravy a relatívne dobrú chuť. Nie je to ale ideálne riešenie a kto videl ako sa káva spracováva vie, že instantná káva predstavuje v podstate len zvyšky, ktoré sa nevyužili. Tieto zvyšky sa následne zomelú a zmrazia, navyše sa do nich pridáva kyselina, ktorá určite nie je prínosná pre naše telo.

Práve z tohto dôvodu je tu skvelá alternatíva, ktorú zvládnete aj sami doma a viete si tak vychutnať omnoho kvalitnejšiu kávu. Pri príprave filtrovanej kávy je dobré si zaobstarať mlynček a to buď ručný alebo elektrický. Pri elektrickom mlynčeku je výhodou, že si viete nastaviť hrúbku mletia kávových zŕn o ktorej si ešte povieme viac. V dnešnej dobe už aj lacnejšie mlynčeky odvedú svoju prácu a zomelú kávu v priebehu pár sekúnd. Nepredstavuje to teda veľkú investíciu a nezasiahne ani váš rozpočet.

Filtr Fotografie - Stáhněte si obrázky zdarma - Pixabay

Nástroje na prípravu filtrovanej kávy

V zásade poznáme dve firmy, ktoré prišli s nástrojmi na prípravu filtrovanej kávy a to Chemex a Hario. Spoločnosť Chemex prišla na trh so sklenenou nádobou v strede ktorej je drevená „manžeta“, ktorá je zachytená koženou šnúrkou. Vrch nádoby je v tvare lievika do ktorého sa vkladá filter. Typickým pre túto firmu sú hrubé filtre, vďaka čomu vznikne veľmi čistý nápoj. Nádoba je určená aj na následne podávanie takto pripravenej kávy. Celkový dizajn je veľmi pekný a jednoduchý, ako môžete vidieť aj na obrázku nižšie.

Filtr Fotografie - Stáhněte si obrázky zdarma - Pixabay

Druhou so spoločností je Hario, ktorá zvolila veľmi zaujímavý dizajn. Hario vyzerá ako šálka s podšálkou pod ktorú položíte nádobu do ktorej si chcete kávu pripraviť. V šálke je diera cez ktorú steká dole už odfiltrovaná káva a samozrejme do šálky navrch taktiež patrí ešte filter. Filter Hario je o niečo tenší ako od spoločnosti Chemex, no tiež je o niečo hrubší ako bežné filtre.

Postup prípravy

  1. Nameľte si približne 18 g čerstvej kávy, napríklad kávy Lucaffé Exquisit a pomeľte ju na veľmi jemno.
  2. Do nástroja na prípravu, ktorý sme si spomenuli vyššie vložte filter a zalejte ho horúcou vodou. Je to veľmi dôležité aby sme sa zbavili papierovej chuti filtra.
  3. Namletú kávu následne nasypte do takto pripraveného filtra.
  4. Kávu zalejte približne 30 ml vody s teplotou 92-93 ° C, tak aby bola celá zmes kávy namočená. Následne počkajte asi 20 až 30 sekúnd, kedy sa uvoľňuje oxid uhličitý.
  5. V tomto kroku pokračujte v zalievaní kávy rovnomerným prúdom vody po dobu asi 3 minúty. Ak vám voda steká príliš rýchlo je káva namletá veľmi hrubo, ak naopak steká pomaly je namletá príliš jemne.
  6. Môžete si vychutnať vašu filtrovanú kávu.

Akú kávu použiť?

Dostávame sa k dôležitej otázke akú kávovú zmes na prípravu filtrovanej kávy je dobré použiť. Samozrejme ide o zrnkovú kávu, no poďme sa pozrieť aké máme možnosti pri výbere.

Skvelou voľbou je určite káva Lucaffé Mr. Exclusive, ktorá je 100% zmesou Arabiky  alebo aj káva Lucaffé Expresso Bar. Obe kávy sú typické svojou sladkastou chuťou, ktorá je perfektná nie len na prípravu filtrovanej kávy. Pri značke Lucafé ešte chvíľu ostaneme a predstavíme si aj kávu Lucaffé Decaffeinato a je určená pre tých, ktorý uprednostňujú nízko- kofeínovú kávu. Obsahuje maximálne 1% kofeínu, no aj napriek tomu ma vynikajúcu chuť. Je vyrobená zo zŕn odrôd Arabica a kofeínu je zbavená veľmi šetrným spôsobom. Má veľmi intenzívnu arómu a dokonalú penu, ktorá vás priláka už na prvý pohľad.  Pre prípravu filtrovanej kávy sú veľmi vhodné aj kávy od značky Cafepoint, akými sú Etiopia Sidamo Grade, Costa Rica SHB a káva Brasil Santos NY2. Sú to veľmi kvalitné zrnkové kávy so sladkastou príchuťou a určite očaria nejedného kávičkára!

 

23.99 €
Skladom
22.99 €
Skladom
16.99 €
Skladom
19.99 €
Skladom
10.99 €
Skladom
9.99 €
Skladom
9.99 €
Skladom